وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 19 June 2024
» اجتماعی » دانش در خدمت مبارزه با تروریسم؛ وقتی غبارِ راه می‌گوید که مسافر کجاها بوده است

تاریخ انتشار : 1399/09/07 - 4:59

دانش در خدمت مبارزه با تروریسم؛ وقتی غبارِ راه می‌گوید که مسافر کجاها بوده است

صدای استرالیا - پژوهشگران دانشگاه فلندرز استرالیا، در حال ایجاد روشی در مقابله با تروریسم هستند که به‌وسیلهٔ آن می‌توان، با تحلیل غبار و ریزگردهای روی چمدان، پوشاک، وسایل شخصی، یا حتی گذرنامهٔ فرد، تعیین کرد که او اخیراً به کدام کشور یا منطقهٔ خاص رفته است.


صدای استرالیا – پژوهشگران دانشگاه فلندرز استرالیا، در حال ایجاد روشی در مقابله با تروریسم هستند که به‌وسیلهٔ آن می‌توان، با تحلیل غبار و ریزگردهای روی چمدان، پوشاک، وسایل شخصی، یا حتی گذرنامهٔ فرد، تعیین کرد که او اخیراً به کدام کشور یا منطقهٔ خاص رفته است.

محصول نهایی این پژوهش می‌تواند از غبار موجود روی وسایل فرد نمونه‌برداری کرده، آن را با غبار مناطق خاصی از کشور یا جهان مقایسه کند.

دکتر جنیفر یانگ، سرپرست این پژوهش می‌گوید: این پژوهش سبب می‌شود که بر اساس تحلیل عناصر شیمیایی، باکتری‌ها، و قارچ‌های موجود در غبار روی وسایل فرد مظنون، بتوان به‌شواهدی دست یافت که نشان دهد او به‌کجاها سفر کرده است.

پرفسور لیناکر، مدیر دپارتمان فناوری دی‌ان‌ای در پزشکی قانونی، در دانشگاه فلندرز نیز معتقد است که نمونه محیطی که با فناوری «توالی‌یابی عمدهٔ» دی‌ان‌ایِ خاک استخراج می‌شود نوعی نشان منحصربه فرد، یا به اصطلاح دی‌ان‌ای، برای خاک هر منطقه تعیین می‌کند، به‌گونه‌ای که بعدها می‌توان همان خاک را حتی از روی مقدار بسیار ناچیز غبارش هم شناسایی کرد.

پژوهش فوق که با همکاری دانشگاه‌های آدلاید و کانبرا، و پلیس فدرال استرالیا انجام می‌شود بودجه‌ای ۱۵۰ هزار دلاری از سوی وزارت دفاع دریافت کرده است.

دولت استرالیا اخیرا سرمایه‌گذاری در زمینهٔ مبارزه با تروریسم را افزایش داده و بودجهٔ این پروژهٔ تحقیقاتی نیز در چهارمین مرحله از تخصیص «بودجهٔ همکاری‌های پژوهشی دفاعی» این کشور به پژوهشگران تعلق گرفت.

منبع: یورونیوز


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه