وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ | Friday 19 July 2024
» اجتماعی » خسارت ۱۰ میلیارد دلاری توفان در نیوزیلند/ درخواست کمک‌های فوری

تاریخ انتشار : 1401/12/03 - 3:56

خسارت ۱۰ میلیارد دلاری توفان در نیوزیلند/ درخواست کمک‌های فوری

صدای استرالیا - نیوزیلند درباره هزینه نهایی خسارات توفان گابریل در این کشور که منجر به کشته شدن دستکم ۱۱ نفر شده است هشدار داد


صدای استرالیا – نیوزیلند درباره هزینه نهایی خسارات توفان گابریل در این کشور که منجر به کشته شدن دستکم ۱۱ نفر شده است هشدار داد و همزمان مقامات این کشور با برآورد افزایش هزینه این خسارات به بیش از هشت میلیارد دلار آمریکا معادل ۱۰ میلیارد دلار نیوزیلند درخواست کمک مالی اضطراری کردند.

توفان گابریل که روز ۱۲ فوریه مناطق شمالی نیوزیلند و نورت آیلند را درنوردید، خسارات زیادی به جاگذاشت. مقامات نیوزیلندی با افزایش هزینه این خسارات به بیش از ۱۰ میلیارد دلار نیوزیلند معادل هشت میلیارد دلار آمریکا درخواست کمک مالی اضطراری کردند.

کریس هیپکینز نخست وزیر نیوزیلند توفان گابریل را بزرگترین فاجعه طبیعی خواند و در کنفرانس خبری از بسته کمک اضطراری ۳۰۰ میلیون دلار نیوزیلند معادل ۲۵۰ دلار آمریکا خبر داد و گفت سرمایه گذاری لازم برای جامعه مان و زیرساخت های ملی حائز اهمیت خواهد بود و نیاز به تصمیم های سختی دارد.

صبح امروز گرانت رابرتسون وزیر دارایی نیوزیلند گفت هزینه کلی دولت برای بازسازی خسارات پس از توفان گابریل ممکن است مشابه هزینه بازسایی “کرایست چرچ” پس از زمین لرزه سال ۲۰۱۱ شود که حدود ۱۳.۵ میلیارد دلار نیوزیلند بود.

گرانت رابرتسون پس از توفان گابریل علاوه بر وزیر دارایی به عنوان وزیر بازسازی توفان منصوب شد.

در همین حال تلاش ها برای جستجو و امدادرسانی در مناطق آسیب دیده به رغم قطع بودن برق در برخی مناطق همچنان ادامه دارد.

منطقه شمال شرقی نیوزیلند که این بار نیز بیشترین آسیب را دیده است و ۷۵ درصد از جمعیت کشور یعنی حدود ۵ میلیون نفر در آن زندگی می کنند در سال ۱۹۸۸ نیز در اثر طوفان موسمی بولا چندین میلیون دلار خسارت دید و در آن زمان ۷ نفر نیز جان خود را از دست دادند.

براساس داده های مرکز دولتی لرزه شناسی ژئونت نیوزیلند زلزله ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر نیز روز چهارشنبه گذشته نزدیک ولینگتون و در عمق ۴۸ کیلومتری این کشور را لرزاند. این زمین لرزه در پی طوفان گابریل اتفاق افتاد.

منبع: ایرنا از استریت تایمز


برچسب ها :
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
دیدگاه کاربران کل نظرات :1
  • ایرانی

    تاریخ : ۴ - اسفند - ۱۴۰۱

    عددهاتون غلط هست، ۸ میلیارد دلار آمریکا میشه نزدیک به ۱۳ میلیارد دلار نیوزیلند، در ادامه نوشتین ۷۵% از جمعییت کشور میشه ۵ میلیون!کل‌جمعییت نیوزیلند فیکس ۵ میلیونه!


    پاسخ

ارسال دیدگاه