وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ | Friday 1 December 2023
» اجتماعی » خروج پناهندگان از برزخ ده‌ساله ویزای موقت؛ همه هیجان‌زده‌اند 

تاریخ انتشار : 1401/11/28 - 4:23

خروج پناهندگان از برزخ ده‌ساله ویزای موقت؛ همه هیجان‌زده‌اند 

صدای استرالیا– سالم عسکری، از پناهندگان مقیم پرت، وقتی شنید او و ۱۹ هزار پناهنده دیگر می‌توانند ویزای دایم‌ دریافت […]

خروج پناهندگان از برزخ ده‌ساله ویزای موقت؛ همه هیجان‌زده‌اند 

صدای استرالیا– سالم عسکری، از پناهندگان مقیم پرت، وقتی شنید او و ۱۹ هزار پناهنده دیگر می‌توانند ویزای دایم‌ دریافت کنند، باورش نمی‌شد.

او گفت: بالاخره ده سال استرس عاطفی، عدم اطمینان و مشکلات مالی ما به پایان می‌رسد.

عسکری از جمله پناهندگانی است که پیش از سال ۲۰۱۳ با قایق وارد استرالیا شده و به همین دلیل اجازه درخواست ویزای دائمی را نداشته است.

با وجود اینکه عسکری ده سال در استرالیا مقیم بوده، سیاست‌های دولت به او اجازه دریافت وام تحصیلی یا بانکی نمی‌داد و همچنین اجازه آوردن اعضای خانواده‌اش در استرالیا هم به او داده نمی‌شد.

این پناهنده افغان، به همین دلیل نتوانست همسرش را به استرالیا بیاورد و این زن هم اکنون در افغانستان تحت سلطه طالبان است.

وی که به محض شنیدن این خبر با همسرش تماس گرفته است، گفت: حالا احساس شادی می‌کنم که این سیاست از دوشنبه تغییر کرده است. هر چند می‌دانم که مشکل به سرعت حل نمی‌شود.

عسکری که یک سنگ‌تراش است، افزود: این تغییر درها را به روی فرصت‌هایی که استرالیایی‌ها اغلب بدیهی می‌دانند، مانند خرید خانه یا راه‌اندازی یک تجارت، برای ما باز می‌کند.

حذف ویزاهای حفاظت موقت و ویزای سازمانی پناهگاه امن، وعده انتخاباتی دولت کارگر بود که روز دوشنبه اجرایی شد.

پناهندگانی که قبل از شروع عملیات «مرزهای مستق» در سال ۲۰۱۳ وارد استرالیا شده‌اند، اکنون می‌توانند برای ویزای دائم و در صورت داشتن شرایط، برای دریافت شهروندی درخواست بدهند. این افراد همچنین به خدمات تامین اجتماعی و NDIS دسترسی خواهند داشت.

پروانه روحانی پناهنده دیگری است که در ۱۳ سالگی وارد استرالیا شده است و یکشنبه شب پس از شنیدن از این خبر از هیجان نتوانست بخوابد.

می‌گوید: باور نمی‌کنم که این اتفاق افتاده است.

روحانی و خانواده‌اش در قایقی بودند که در نزدیکی جزیره کریسمس غرق شد و دو نفر از مسافران آن کشته شدند، اما خانواده روحانی جان سالم به دربردند.

پروانه پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، برای تحصیلات تکمیلی به عنوان دانشجوی خارجی طبقه بندی شد، به این معنی که باید تا سه برابر سایر دانش آموزان محلی برای تحصیل در TAFE و دانشگاه هزینه می‌کرد.

او که یک وکیل مهاجرت است، برای ادامه تحصیل مشکلات مالی زیادی را متحمل شده است.

اما با تغییر سیاست‌های دولت، حالا او واجد شرایط دریافت وامHECS-HELP  برای پرداخت هزینه‌های کلاس‌های خود است. او همچنین می‌تواند برای تحقق رویای خانه‌دار شدن، درخواست وام بانکی بدهد.

او می‌گوید: حالا دیگر می‌توانم استرالیا را خانه خودم بدانم.

مقدمات در حال انجام است

دولت اعلام کرده که هم‌اکنون حدود ۵ هزار درخواست ویزا در درست بررسی است و متقاضیانی که درخواست‌شان تایید شود، به طور خودکار ویزای دایمی دریافت خواهند کرد.

البته دولت فدرال هشدار داده که همچنان مرزهای خود را ایمن نگه می‌دارد.

کلر اونیل، وزیر امور داخله گفت: اجازه بدهید واضح بگویم؛ اگر بخواهید بدون ویزای معتبر وارد استرالیا شوید، به بندر مبدأ خود بازگردانده می‌شوید.

وی افزود: احتمال اسکان در استرالیا تحت عملیات مرزهای مستقل صفر است.

اونیل تاکید کرد: نیروی دفاعی استرالیا و نیروی مرزی استرالیا در حال گشت‌زنی هستند و قایق‌هایی را که قصد ورود به آب‌های ما دارند، رهگیری می‌کنند و بازمی‌گردانند.

منبع: ای بی سی


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه