وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ | Friday 1 December 2023
» اخبار » به لطف بارندگی شدید صادرات کشاورزی استرالیا رکورد می‌شکند

تاریخ انتشار : 1401/12/20 - 4:22

به لطف بارندگی شدید صادرات کشاورزی استرالیا رکورد می‌شکند

صدای استرالیا - بارندگی‌ زیاد، که کمی آن عامل کمبود مواد غذایی در استرالیا شده بود، حالا به تقویت صادرات محصولات کشاورزی کمک کرده است.


صدای استرالیا – بارندگی‌ زیاد، که کمی آن عامل کمبود مواد غذایی در استرالیا شده بود، حالا به تقویت صادرات محصولات کشاورزی کمک کرده است.

پیش‌بینی می‌شود که امسال پردرآمدترین سال برای کشاورزان این کشور باشد.

به گزارش سازمان مدیریت اقتصادی منابع و کشاورزی استرالیا (ABARES) انتظار می‌رود که صادرات محصولات کشاورزی در ۱۲ ماه منتهی به آخر ژوئن به رکورد ۷۵ میلیارد دلار برسد.

جنگ اوکراین قیمت کالاها، از جمله گندم را، که بزرگترین محصول صادراتی کشاورزی استرالیاست، افزایش داده است.

تونی باچیچ، مدیر موسسه کشاورزی و مواد غذایی «لا تروب» در ملبورن، به بی‌بی‌سی گفت: ما فوق‌العاده خوش‌اقبال بوده‌ایم. حجم بالای تولید مطمئنا به خاطر بارندگی است، اما همچنین به بارش سر وقت هم مربوط می‌شود.

او افزود: بخت با ما یار بود. اگر باران کمی دیرتر می‌آمد یا به موقع بند نمی‌آمد، ممکن بود محصول زیادی از دست برود.

جَرِد گرین‌ویل، از سازمان مدیریت اقتصادی منابع و کشاورزی استرالیا، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت: یک بار دیگر شاهد حجم بی‌سابقه تولید هستیم که از شرایط استثنایی برای کشت و قیمت‌های بالا آب می‌خورد.

او اضافه کرد: تولید محصولات در طول زمستان علت عمده این وضع است، به طوری که تولید زمستانی محصولات در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۳ حدود ۶۷.۳ میلیون تن تخمین زده می‌شود که رکورد تازه است.

آقای گرین‌ویل گفت که قیمت‌ها همچنین به خاطر خشکسالی در سایر کشورهای بزرگ از نظر صادرات کشاورزی و جنگ در اوکراین، که تامین‌کننده عمده غلات از جمله گندم بود، افزایش یافته است.

با این حال او گفت که با فروکش کردن پدیده آب‌وهوایی موسوم به «لا نینیا» در ماه‌های آینده، احتمالا شرایط خشک‌تری پیش رو خواهد بود.

در چند سال گذشته، دوره‌های متوالی لا نینیا میانگین دمای هوا را کم کرده و باعث بارندگی‌های شدید در کشورهایی مثل کانادا و استرالیا شده است.

سونیا آکتر، استاد دانشگاه ملی استرالیا، معتقد است که افزایش تولید در این کشور بر خسارات و اختلال ناشی از سیل چربیده است.

خانم آکتر گفت: با این حال، اوضاع احتمالا سال آینده تغییر خواهد کرد زیرا پیش‌بینی‌ها حاکی از آب و هوای خشک‌تر است. به تبع آن، حجم صادرات کالاهای مهم غذایی استرالیا هم احتمالا به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

استرالیا هم مثل بقیه کشورها در اثر جنگ اوکراین و همه‌گیری کووید-۱۹ از مشکلات در زنجیره عرضه مواد غذایی آسیب دیده است.

به علاوه رویدادهای شدید آب‌وهوایی به تولید مواد غذایی در داخل استرالیا ضربه زده است.

به عنوان مثال سیل‌های شدید پارسال در سواحل شرق این کشور باعث کمبود بعضی میوه‌ها و سبزیجات تازه شد.

کاربران در شبکه‌های اجتماعی عکس‌هایی از کاهو با قیمتی بیش از ۱۰ دلار استرالیا (۵.۶۰ پوند) منتشر کردند که سه برابر قیمت معمول است.

در ماه ژوئن شرکت بزرگ «کی‌اف‌سی» اعلام کرد که به علت کمبود کاهو مجبور شده در همبرگرها و بقیه ساندویچ‌های خود در استرالیا از کلم استفاده کند.

منبع: بی‌بی‌سی فارسی


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , اقتصادی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه