وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ | Tuesday 5 March 2024
» اخبار » بریتانیا و استرالیا قرارداد تجارت آزاد امضا کردند

تاریخ انتشار : 1400/09/27 - 5:27

بریتانیا و استرالیا قرارداد تجارت آزاد امضا کردند

صدای استرالیا - برای اولین بار پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این کشور یک قرارداد تجارت آزاد امضا کرد.


صدای استرالیا – برای اولین بار پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این کشور یک قرارداد تجارت آزاد امضا کرد. این قرارداد می‌تواند سالانه زمینه گردش مالی میان بریتانیا و استرالیا تا بیش از ۱۰ میلیارد پوند را فراهم کند.

روز جمعه، ۱۷ دسامبر خبرگزاری فرانسه گزارش داد که بریتانیا و استرالیا قرارداد تجارت آزاد با یکدیگر امضا کرده‌اند. مقدمات این توافق در ماه ژوئیه میان دو کشور فراهم شده بود و آنها توافق کرده بودند که تمامی موانع گمرکی و تجاری میانشان برداشته شود.

برآورد می‌شود که حجم سالیانه تبادل مالی میان این دو کشور پس از امضای این قرارداد بالغ بر ۱۰ میلیارد پوند (۱۲ میلیارد یورو) شود.

مهمترین قسمت این قرارداد درباره کشاورزی و بخش خدمات است که تضمین می کند، کشاورزان بریتانیا را از طریق محدودیت واردات محصولات ارزانتر استرالیا به مدت ۱۵ سال از رقابت نابرابر محافظت کند.

در مقابل، فعالان صنعت خدمات بریتانیا دسترسی آسان تری به ویزای کار در استرالیا خواهند داشت.

وزیر تجارت بریتانیا از “نقطه عطفی در تاریخ روابط” میان بریتانیا و مستعمره سابقش سخن گفته است. به گفته آنه ماری تراولیان این قرارداد “دروازه‌ای به سوی منطقه به سرعت در حال گسترش ایندو-پاسیفیک” است و راه را برای ورود به حوزه پیمان تجاری CPTPP باز می‌کند که به گفته او “یکی از بزرگترین مناطق آزاد تجاری دنیاست”. این پیمان را استرالیا، برونای، پرو، ژاپن، سنگاپور، شیلی، کانادا، مالزی، مکزیک، نیوزلند و ویتنام امضا کرده اند.

بستن قرارداد تجارت آزاد از سوی بریتانیا یکی از اصلی‌ترین استدلال‌های بوریس جانسون برای برگزیت بود. حجم تجارت میان بریتانیا و استرالیا در سال ۲۰۲۰، ۱۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون پوند بود؛ کمی بیشتر از یک درصد کل حجم تجارت بریتانیا.

منبع: دویچه‌وله


برچسب ها : ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , اقتصادی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه