وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 18 June 2024
» اخبار » با هدف مقابله با چین، آمریکا و بریتانیا به استرالیا زیردریایی اتمی می‌دهند

تاریخ انتشار : 1401/12/23 - 4:35

با هدف مقابله با چین، آمریکا و بریتانیا به استرالیا زیردریایی اتمی می‌دهند

صدای استرالیا - بریتانیا و آمریکا با هدف مقابله با افزایش قدرت نظامی چین با اعزام چند زیردریایی اتمی به یک پایگاه دریایی در استرالیا، به سیدنی برای آموزش ملوانان و همچنین تحویل سه تا پنج زیردریایی اتمی ظرف چند سال آینده تعهد می‌دهند.


صدای استرالیا – بریتانیا و آمریکا با هدف مقابله با افزایش قدرت نظامی چین و آنچه تهدید پکن در اقیانوس آرام و اقیانوس هند خوانده شده، بودجه‌های ویژه‌ای برای تقویت یگان زیردریایی‌های اتمی خود اختصاص می‌دهند و همزمان با اعزام چند زیردریایی اتمی به یک پایگاه دریایی در استرالیا، به سیدنی برای آموزش ملوانان و همچنین تحویل سه تا پنج زیردریایی اتمی ظرف چند سال آینده تعهد می‌دهند.

در همین رابطه روز دوشنبه گزارش شد بریتانیا بیش از ششمیلیارد دلار برای تقویت برنامه‌های نظامی و روزآمد کردند ناوگان زیردریایی‌های اتمی خود هزینه خواهد کرد.

همزمان آمریکا هم اعلام کرده چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بر پیشبرده و به روز کردن یگان زیردریایی‌ها خود طی دو سه سال آینده هزینه خواهد کرد.

روز دوشنبه – ۱۳ مارس – همچنین خبری از تلاش سه کشور بر سر تجهیز نیروی دریایی استرالیا به زیردریایی‌های هسته‌ای به کمک بریتانیا و آمریکا مخابره شد.

رهبران سه کشور آمریکا، استرالیا و بریتانیا که روز دوشنبه در سن دیگو، در جنوب کالیفرنیا مقابل دوربین‌ها قرار گرفتند، به دنبال تقویت همکاری‌های نظامی در اقیانوس هند و آرام هستند که بخشی از توافق سال ۲۰۲۱ سه کشور تحت عنوان آکوس (مخفف استرالیا، بریتانیا و آمریکا) شهرت یافته است.

امروز و ساعتی پیش از آن که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا همراه با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا و آنتونی آلبانیزی، نخست وزیر استرالیا، در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در سن دیگو کنار هم بایستند، کاخ‌سفید از رئوس برنامه کاری سه رهبر و توافقی که برای تقویت همکاری‌ها در اقیانوس آرام و اقیانوس هند در دست دارند خبر داد.

بنابر آنچه کاخ‌سفید می‌گوید سه کشور گروه آکوس قرار است:

  • از همین سال میلادی که آغاز شده افسران نیروی دریایی استرالیا به پایگاه‌های زیردریایی آمریکا و بریتانیا ملحق خواهند شد تا مراحل آموزش و کارآموزی در رابطه با زیردریایی اتمی را فراگیرند
  • از سال ۲۰۲۷ تعداد اندکی از زیردریایی‌های اتمی بریتانیا و آمریکا در پایگاه نیروی دریایی در شهر پرت – غرب استرالیا – مستقر خواند شد تا توان دریایی سه کشور در اقیانوس آرام تقویت شود
  • و در پی این دو اقدام، در اوایل دهه ۲۰۳۰ – دست‌کم ۷ سال دیگر – استرالیا ۳ زیردریایی آمریکایی کلاس ویرجینیا خریداری خواهد کرد و ممکن است در ادامه دو زیردریایی دیگر هم در صورت تمایل به اینت کشور تحویل داده خواهد شد

منبع: بی‌بی‌سی فارسی


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه