وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ | Saturday 24 February 2024
» اخبار » با تصمیم اوپک پلاس؛ قیمت بنزین در استرالیا باز هم بالا می‌رود

تاریخ انتشار : 1401/07/16 - 4:18

با تصمیم اوپک پلاس؛ قیمت بنزین در استرالیا باز هم بالا می‌رود

صدای استرالیا– افزایش هزینه‌های زندگی مدت‌هاست استرالیایی‌ها را تحت فشار قرار داده است؛ اما حالا با یک تصمیم غیرمنتظره جهانی، […]


صدای استرالیا– افزایش هزینه‌های زندگی مدت‌هاست استرالیایی‌ها را تحت فشار قرار داده است؛ اما حالا با یک تصمیم غیرمنتظره جهانی، آنها باید منتظر فشار بیشتر هزینه‌ها هم باشند.

ائتلاف اوپک پلاس مجموعه‌ای از کشورهای تولیدکننده نفت است که به طور غیررسمی توسط عربستان سعودی و روسیه رهبری می‌شود و تصمیم می‌گیرد چقدر نفت خام در بازار جهانی به فروش برسد.

این ائتلاف از ابتدای ماه نوامبر توافق کرده که میزان عرضه نفت به اقتصاد جهانی را ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

این امر قیمت هر بشکه نفت خام را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و برخی از اقتصاددانان پیش بینی می‌کنند که قیمت نفت را تا ۱۷ دلار در هر بشکه افزایش دهد.

این کاهش عرضه، روی قیمت بنزین در استرالیا نیز تاثیر خواهد گذاشت.

البته وزیر انرژی عربستان مدعی است که این تصمیمی پیش‌دستانه برای آینده نزدیک است که به دلیل کاهش رشد اقتصاد جهانی، میزان تقاضا کاهش می‌یابد. اما منتقدان می‌گوید که این تصمیم هم‌زمان با تلاش کشورهای غربی برای اعمال محدودیت‌های قیمتی در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین گرفته شده است و تاثیر قابل توجهی بر نرخ تورم جهانی خواهد داشت.

ماه گذشته، اداره آمار استرالیا اعلام کرد که تورم در ۱۲ ماه منتهی به اوت به ۶٫۸ درصد افزایش یافته که عامل عامل مهم آن نیز افزایش ۱۵ درصدی قیمت بنزین بوده است.

افزایش پیش بینی شده قیمت بنزین در حالی صورت می‌گیرد که دوره تخفیف در مالیات غیر مستقیم سوخت در استرالیا نیز در ماه سپتامبر به پایان می‌رسد و در پی آن، رانندگان برای هر لیتر بنزین باید حدود ۲۵ سنت بیشتر بپردازند.

قیمت بنزین قبل از بودجه ماه مارس به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین به میزان قابل توجهی افزایش یافته بود.

منبع: ۷ نیوز


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , اقتصادی
ارسال دیدگاه