وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 18 June 2024
» اجتماعی » استرالیا دارای هشتمین نظام سلامت کارآمد جهان/ایران در رتبه ۳۹

تاریخ انتشار : 1397/07/03 - 12:32

استرالیا دارای هشتمین نظام سلامت کارآمد جهان/ایران در رتبه ۳۹

صدای استرالیا - بررسی شاخص کارایی نظام سلامت (health-efficiency index) در ۵۶ کشور جهان حاکی از آن است که استرالیا دارای هشتمین نظام سلامت کارآمد جهان است.

استرالیا دارای هشتمین نظام سلامت کارآمد جهان/ایران در رتبه 39

صدای استرالیا – بررسی شاخص کارایی نظام سلامت (health-efficiency index) در ۵۶ کشور جهان حاکی از آن است که استرالیا دارای هشتمین نظام سلامت کارآمد جهان است.

شاخص کارایی نظام سلامت برای رتبه‌بندی میزان کارآمدی سیستم‌های درمانی ایجاد شده است. در این شاخص میزان و نحوه ارائه خدمات درمانی، هزینه‌های درمان، زمان رسیدگی به بیمار و نتیجه درمان مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در این بررسی ۵۶ کشور که در آنها میزان امید به زندگی بالاتر از ۷۰ سال، سرانه تولید ناخالص داخلی بیشتر از ۵ هزار دلار به ازای هر نفر و حداقل جمعیت ۵ میلیون نفر است، توسط تیم تحقیقاتی بلومبرگ مورد مطالعه قرار گرفتند.

بر این اساس هنگ‌ کنگ، سنگاپور و اسپانیا سه کشور برتر در این زمینه هستند و ایتالیا، کره جنوبی، اسرائیل، ژاپن، استرالیا، تایوان و امارات عربی متحده پس از سه کشور نامبره در جایگاه چهارم تا دهم این جدول قرار دارند.

بدین ترتیب امارات عربی متحده و اسرائیل در لیست بهترین کشورهای خاورمیانه در زمینه کارایی نظام سلامت قرار دارند. همچنین در این جدول رده‌بندی، ایران و ونزوئلا پس از بلژیک و پیش از دانمارک به طور مشترک در مکان سی و نهم جای گرفتند.

بلغارستان، ایالات متحده آمریکا، آذربایجان، روسیه، صربستان، برزیل، جمهوری دومینیکن، بلاروس، اردن و کلمبیا به ترتیب در فهرست بدترین کشورها به لحاظ کارایی نظام سلامت جای دارند.

نکته قابل توجه این جدول قرار گرفتن کشورهایی از قبیل دانمارک، آلمان و آمریکا در لیست کشورهایی با پائین‌ترین میزان کارایی نظام سلامت است. با وجود آنکه این کشورها از لحاظ دانش و تکنولوژی پزشکی در رتبه بالایی در جهان قرار دارند، به نظر می‌رسد که سیستم درمانی آنها چندان کارآمد نیست و به همین برخلاف انتظار علت کارایی پایینی دارند.

منبع: یورونیوز


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , دانستنی های استرالیا , زندگی در استرالیا , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه