وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 29 May 2024
» اخبار » استرالیا حماس را به طور کامل در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد

تاریخ انتشار : 1400/11/29 - 3:52

استرالیا حماس را به طور کامل در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد

صدای استرالیا - سازمان فلسطینی حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، از سوی دولت استرالیا به طور کامل در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته است.


صدای استرالیا – سازمان فلسطینی حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، از سوی دولت استرالیا به طور کامل در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته است. پیش از این، تنها شاخه نظامی حماس در فهرست سازمان‌های ترویستی استرالیا قرار داشت.

کارن اندروز، وزیر کشور استرالیا افزون بر اعلام این خبر، با اشاره با دیدگاه‌های افراطی حماس گفت: در استرالیا جایی برای ایدئولوژی‌های نفرت‌انگیز این سازمان وجود ندارد.

او همچنین تصریح کرد: برای دولت استرالیا بسیار تعیین‌کننده و مهم است که قوانین این کشور نه تنها اقدامات تروریستی و تروریست‌ها، بلکه سازمان‌هایی را هم هدف قرار دهد که چنین اقداماتی را از لحاظ مالی تأمین، برنامه‌ریزی و اجرایی می‌کنند.

حماس در کنار حزب‌الله لبنان از سازمان‌های مهم منطقه محسوب ‌می‌شود که با این اقدام استرالیا روبرو شده است.

وزارت کشور استرالیا در آذر امسال اعلام کرده بود تمامی شاخه‌های حزب‌الله در فهرست “سازمان‌های تروریستی” استرالیا قرار گرفته است. استرالیا از سال ۲۰۰۳ تنها شاخه نظامی حزب‌الله را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده بود.

گام جدید دولت استرالیا علیه حماس واکنش‌های گوناگونی را در پی داشت. نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل با انتشار پیامی در توئیتر از آن استقبال و آن را “قدمی مهم در راه مبارزه با تروریسم” تلقی کرد.

در مقابل حازم قاسم، سخنگوی حماس اقدام استرالیا علیه این جنبش را محکوم کرد.

در نوامبر سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) دولت بریتانیا نیز حماس را به طور کامل به عنوان یک سازمان تروریستی ارزیابی و فعالیت‌های آن را ممنوع اعلام کرد.

شاخه نظامی این سازمان فلسطینی از سال ۲۰۰۱ در فهرست گروه‌های تروریستی بریتانیا قرار دارد. آمریکا و اتحادیه اروپا هم حماس را “سازمانی تروریستی” ارزیابی کرده‌اند.

گروه اسلام‌گرای حماس که مخالف موجودیت اسرائیل است، موفق شد در انتخابات سال ۲۰۰۶ اکثریت آرای فلسطینیان را کسب کند و گرداننده امور در نوار غزه است.

منبع: دویچه‌وله


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه